سوئیچ HDMI

ممکن است از خود سؤال کنید که چرا باید به یک سوئیچ HDMI نیاز داشته باشم؟ تصور کنید که قصد دارید 2 دستگاه نظیر یک پلیر و یک کنسول بازی را به تلویزیون خود متصل کنید. در نگاه اول شاید مشکلی وجود نداشته باشد اما اگر تلویزیون شما تنها از یک ورودی HDMI برخوردار باشد ماجرا متفاوت خواهد شد. در این مواقع احتمالا تنها راه حل ممکن را قطع و وصل کردن دائم کابل ها بدانید که در نتیجه احتمال آسیب دیدن اتصالات و درگاه پشت تلویزیون بسیار افزایش می یابد. اما راه ساده تری وجود دارد و آن استفاده از یک سوئیچ HDMI است.
سوئیچ HDMI عملکردی متضاد با اسپیلیتر HDMI دارد. یک سوئیچ از چند ورودی و تنها یک خروجی HDMI برخوردار است. به طور معمول سوئیچ های HDMI با دو تا پنج ورودی در بازار بیشتر به فروش می رسد و برای کاربران معمولی نیز این تعداد ورودی کفایت می کند.
در واقع یک سوئیچ HDMI کمبود پورت های HDMI را به راحتی جبران می کند و به شما اجازه می دهد تا منابع ورودی مختلف نظیر پلی استیشن، ایکس باکس و پخش دی وی دی را بدون دردسر به یک تلویزیون با یک درگاه HDMI متصل کنید. خلاص شدن از قطع و وصل کابل ها و طول عمر بیشتر اتصالات نیز عمده مزیت استفاده از سوئیچ HDMI محسوب می شود.


سوئیچ دو طرفه HDMI


سوئیچ دو طرفه HDMI (HDMI/ Bidirectional HDMI Switch) در واقع ترکیبی از یک اسپیلیتر و یک سوئیچ است که هم می تواند به عنوان یک سوئیچ چند ورودی و یک خروجی مورد استفاده قرار گیرد و هم به صورت یک اسپیلیتر HDMI یک ورودی و چند خروجی عمل کند. با این وصف، سوئیچ HDMI دو طرفه معمولا از قیمت بالاتری نسبت به یک سوئیچ معمولی برخوردار است.


تفاوت ماتریکس و سوئیچ HDMI


در نگاه اول ماتریکس شباهت زیادی به اسپیلیتر و سوئیچ HDMI به خصوص سوئیچ های دو طرفه دارد اما تفاوت ماتریکس در تعداد متفاوت درگاه های ورودی و خروجی آن است. در واقع یک ماتریکس ترکیبی از سوئیچ و اسپیلیتر است که می تواند چندین دستگاه منبع را به چند مقصد متصل کند.
با استفاده از یک ماتریکس می توانید چندین مدیا پلیر، کنسول بازی و کامپیوتر را به راحتی به چند تلویزیون، ویدئو پروژکتور و یا مانیتور متصل کنید. برای مثال می توانید یک کنسول بازی را به دو تلویزیون و یک پلیر را به یک ویدئو پروژکتور اتصال دهید و سپس با فشار یک دکمه نمایش تصاویر را با یکدیگر جابجا کنید. به این منظور معمولا ماتریکس ها به همراه یک ریموت کنترل عرضه می شوند.


محدودیت های ماتریکس، اسپیلیتر و سوئیچ HDMI


گذشته از مشکلاتی که این دستگاه ها برای ارسال محتواهای حفاظت شده دارند، نمی توانند برای ساخت یک Video Wall نیز مورد استفاده قرار گیرند. ویدئو وال شبکه ای از تلویزیون های چیده شده در کنار یکدیگر هستند که تشکیل یک صفحه نمایش غول پیکر را می دهند. این تکنولوژی علیرغم کارایی بالا نیازمند تجهیزات پیشرفته تری است که از حوزه دستگاه های عادی مانند ماتریکس و سوئیچ HDMI خارج است.

جهت مشاهده انواع سوئیچ اچ دی ام آی و خرید آنلاینسوییچ اینجا را کلیک کنید .