کابل HDMI چیست؟


کابل HDMI (High-Definition Multimedia Interface) یک رابط چند رسانه ای است که برای انتقال غیرفشرده صوت و تصویر به شکل دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. این رابط نخستین بار در سال 2003 با سرمایه گذاری و مشارکت فنی غول های بزرگ تکنولوژی نظیر سونی، پاناسونیک، فیلیپس، هیتاچی، سیلیکون ایمیج، توشیبا و تامسون ایجاد شد.
یک کابل HDMI استاندارد در واقع معادل با سه کابل انتقال تصویر Component Video و شش کابل صدای آنالوگ کار انجام می دهد با این تفاوت که سرعت انتقال اطلاعات در آن بسیار بالاتر است و صوت و تصویر را بدون فشرده سازی و تبدیل آنالوگ به دیجیتال و بالعکس انتقال می دهد. نتیجه آنکه اطلاعات به شکلی استاندارد و بدون حذف کوچک ترین جزئیات صوتی و تصویری منتقل می شود. از این رو کابل HDMI برای ارسال و دریافت فیلم هایی با تصاویر سه بعدی و صدای دالبی بسیار مناسب است.
با ظهور پورت HDMI رفته رفته کابل های S-Video و DVI بی استفاده می شوند چراکه به راحتی می توان صوت و تصویر را تنها از طریق یک کابل با بهترین کیفیت ارسال و دریافت کرد و از انبوه سیم های متعدد و یک شکل که پیش از این، در پشت تلویزیون ها و سینماهای خانگی مشاهده می شد، رهایی یافت. اهمیت این رابط به حدی است که از سال 2005 تمام تلویزیون های جدید با ورودی HDMI تولید و عرضه می شوند و برای پخش فیلم های Blue ray و HD-DVD با کیفیت واقعی، وجود یک کابل HDMI لازم است.
هر کابل HDMI چه قدیمی و چه در نمونه های جدید، صدا و تصویر را با استفاده از یک تکنولوژی با نام TMDS انتقال می دهد که به واسطه آن دو نسخه از اطلاعات بر روی دو سیم مجزا ارسال می شود. این شیوه موجب شده تا خطاهای انتقال و حذف دیتا در اثر نویز و تداخل امواج به طور کامل از بین برود. در نتیجه در پایان انتقال اطلاعات با دو حالت بیشتر روبرو نیستیم: یا یک سیگنال صوت و تصویر خوب و کاملا واضح دریافت می کنیم یا هیچ سیگنالی نخواهیم داشت!
در حقیقت در فرآیند انتقال از طریق کابل HDMI، امکان وجود نویز بر روی تصویر، تغییر رنگ یا کاهش رزولوشن وجود ندارد و اطلاعات پیکسل ها نمی توانند تغییر کنند. پس در نتیجه یا اطلاعات به طور کامل منتقل می شوند یا در اثر قطعی کابل یا عدم اتصال صحیح کانکتور سیگنالی ارسال و دریافت نمی شود.


مشخصات فنی و ساختاری کابل HDMI

 


کابل HDMI تصاویر را با وضوح 1920*1080 پیکسل و سرعت 60 فریم در ثانیه و صدا را نیز با فرکانس 192 کیلوهرتز در 8 کانال مجزا انتقال می دهد. وجود این 8 کانال موجب می شود تا کاربر بدون نیاز به چند کابل و تنها با استفاده از یک پورت و یک کابل تمام اطلاعات صوتی را انتقال دهد. افزون بر این، کابل های HDMI از تکنولوژی CEC نیز پشتیبانی می کنند که از طریق آن می توان به تجهیزات الکترونیکی فرمان داد و آنها را کنترل کرد.
کابل HDMI مجموعا از 19 سیم (19 پین) در داخل یک محافظ تشکیل می شود که در جدیدترین مدل های خود می تواند اطلاعات را با پهنای باند 10Gbps انتقال دهد. در کابل های آنالوگ مانند S-Video ، Composite و Component اطلاعات دیجیتال در دستگاه فرستنده ناچارند پیش از انتقال به سیگنال های آنالوگ تبدیل شوند و سپس به نمایشگر ارسال گردند. حال اگر نمایشگر هم مجهز به سیستم دیجیتال باشد، در مبدا نیز سیگنال آنالوگ باید دوباره به داده های دیجیتال تبدیل شود. این تبدیل های پی در پی هر یک بخشی از جزئیات صدا و تصویر را از بین می برد و کیفیت سیگنال دریافتی را کاهش می دهد. این در حالی است که کابل HDMI به دلیل بی نیازی از تبدیل آنالوگ به دیجیتال و بالعکس اطلاعات را به کامل ترین شکل ممکن انتقال می دهد.

 

جهت مشاهده انواع کابل های اچ دی ام آی در متراژ مختلف و خرید آنلاین کابل اچ دی ام آی اینجا را کلیک کنید