اسپیلیتر HDMI


افرادی که با تجهیزات صوتی و تصویری زیادی کار می کنند معمولا به اسپیلیتر HDMI نیاز خواهند داشت. برای مثال تصور کنید که کامپیوتر شما تنها از یک پورت HDMI برخوردار است اما شما قصد دارید تا 2 دستگاه تلویزیون را از طریق کابل HDMI به آن متصل کنید. در این زمان یا مجبورید که دائما کابل ها را قطع و وصل کنید که به موجب آن امکان آسیب دیدن اتصالات افزایش می یابد و یا می بایست از یک اسپیلیتر HDMI استفاده کنید. همچنین در فروشگاه های تلویزیون قطعا مشاهده کرده اید که تصویری یکسان از ده ها دستگاه تلویزیون پخش می شود. این تصویر نیز از طریق یک منبع با استفاده از اسپیتلیر HDMI بین سیستم های مختلف تقسیم می گردد.


اسپیلیتر HDMI یک آداپتور کوچک است که شامل یک ورودی و چندین خروجی HDMI می شود. در بازار، اسپیلیترهایی تا 16 خروجی نیز یافت می شود. با این وجود، معمولا افراد از اسپیلیتر دو یا چهار خروجی استفاده می کنند. درگاه ها ورودی در این اسپیلیترها معمولا با علامت HDMI-in و درگاه خروجی نیز با HDMI-out نشانه گذاری می شود.
اسپیلیتر HDMI اغلب برای تقسیم سیگنال بر روی چندین مانیتور مورد استفاده قرار می گیرد. در این مواقع تصویری که بر روی نمایشگرهای مختلف نشان داده می شود با همان کیفیت اصلی خواهد بود. اسپیلیترها را بر اساس تعداد خروجی به صورت 1 به 2، 1 به 4 و ... تا 1 به 16 نامگذاری می کنند.

انواع مختلفی از اسپیلیتر HDMI در بازار وجود دارد که وجه تمایز آنها بیشتر بر اساس رزولوشنی است که پشتیبانی می کنند. عمده اسپیلیترهای موجود در بازار از تصاویر با کیفیت Full HD 1080p پشتیبانی می کنند که البته در نمونه هایی جدیدتر کیفیت تصویر 4K*2K نیز مشاهده شده است. با این وصف در هنگام خرید اسپیلیتر به کیفیت خروجی آن دقت کنید تا با افت کیفیت تصاویر مواجه نشوید.
افزون بر موارد فوق، ارسال سیگنال از طریق کابل HDMI دارای محدودیت فاصله است. پس علاوه بر استفاده از کابل مناسب و با کیفیت، در صورت نیاز به افزایش طول کابل HDMI از دستگاه های HDMI Extender استفاده نمایید.


تفاوت اسپیلیتر HDMI با سوئیچ

اطلاع از شیوه عملکرد سوئیچ و اسپیلیتر و درک تفاوت های میان آنها می تواند به شما در انتخاب محصولی مناسب کمک کند. شما با استفاده از یک اسپیلیتر HDMI می توانید یک منبع پخش کننده مانند کامپیوتر یا لپتاپ خود را به چندین نمایشگر متصل کنید، پس در این شرایط یک ورودی و چندین خروجی خواهیم داشت.
در سوئیچ HDMI عملکرد کاملا متفاوت است. برای مثال هنگامی که می خواهیم دو دستگاه HDMI نظیر یک پلیر و یک ایکس باکس را به یک پخش کننده مانند تلویزیون متصل کنیم به دلیل اینکه تنها از یک درگاه HDMI در تلویزیون برخورداریم یا باید دائما کابل ها را قطع و وصل کنید و یا از یک سوئیچ HDMI استفاده نمایید. در این مواقع می توانید به راحتی منبع تصویر ارسالی به تلویزیون را بدون قطع و وصل کردن کابل ها تغییر دهید.

برای خرید اینترنتی و آنلاین و همچنین دیدن محصولات مربوط به این بخش به دسته بندی کالاهای دیجیتال زیردسته دسته بندی سوئیچ و اسپلیتر مراجعه کنید